تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند را می‌توان یکی از راه‌های ساده و شاید ارزان قیمت موجود برای مهاجرت به خارج از کشور قلمداد نمود. با توجه به وجود تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های برتر جهان در این کشور، سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل در هلند به این کشور مهاجرت می‌کنند و وجود بستری مساعد برای کسب بورسیه و تحصیل رایگان، جذابیت این مقصد مهاجرتی را برای دانشجویان ایرانی چند برابر کرده است. اگر پس از تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت متوجه شده‌اید که کشور هلند می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد و اطلاعات چندان زیادی از شرایط و هزینه‌های تحصیل کارشناسی هلند 2024 ندارید، این مقاله از بلاگ اپلای یار مختص شماست؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید

 • شرایط تحصیل در کالج های آلمان

 • شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

 • شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و پیراپزشکی در آلمان

 • شرایط تحصیل دکتری در آلمان

 • مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان

 • شرایط پذیرش تحصیلی آلمان با مدرک دیپلم

 • برترین دانشگاه های آلمان

 • بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

 • مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

شرایط تحصیل کارشناسی در هلند

مقطع کارشناسی در هلند دارای بازه 3 الی 4 ساله بوده که در موسسات عالی تحقیقاتی و علمی کاربردی برگزار می‌شود. طبیعتاً برای آن که بتوانید ویزای تحصیل کارشناسی در هلند را به دست آورید، باید دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشید. ددلاین مقطع کارشناسی هلند یا همان مهلت درخواست پذیرش برای تحصیل کارشناسی در هلند همچون بسیاری از کشورهای اروپایی دارای دو نوبت بوده که ترم پاییز آن از جولای تا سپتامبر و ترم بهار از ماه ژانویه تا فوریه ادامه دارد؛ البته با توجه به شروع کلاس‌های درسی در ماه سپتامبر، بهتر است تا قبل از ماه آوریل به منظور دریافت پذیرش از دانشگاه‌های هلند اقدام نمائید.

شرط معدل برای تحصیل کارشناسی در هلند 13 بوده و معدل دیپلم شخص متقاضی تحصیل کارشناسی هلند 2024 نباید کمتر از 13 باشد. در ارتباط با محدودیت سنی نیز باید گفت که عموماً دانشگاه‌ها و موسسات هلندی محدودیت سنی خاصی برای پذیرش دانشجویان در نظر نگرفته و به طور کلی از اشخاصی که به دنبال ادامه تحصیلات عالی خویش هستند، استقبال می‌کند. البته مجدداً تأکید می‌کنیم که در مقطع کارشناسی دانش‌آموزانی به عنوان دانشجو در دانشگاه‌های هلند پذیرفته می‌شوند که تحصیلات متوسطه یا معادل آن را بدون توجه به سن به پایان رسانده و حتماً مدرک دیپلم داشته باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در هلند

جالب است بدانید که حدودا 99 درصد مردم کشور هلند به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند و قریب به 2 هزار برنامه متنوع به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه های هلند 2024 تدریس می‌شود. در واقع هلند را می‌توان جزو اولین کشورهای غیرانگلیسی زبانی به شمار آورد که تلاش نمود تا برنامه‌های متعدد مطالعاتی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را به زبان انگلیسی ارائه نماید. با چنین توضیحی روشن است که کلیه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل کارشناسی هلند 2024 باید دانش و تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند. در حال حاضر دانشگاه‌های هلند برای ارزیابی میزان تسلط متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی توجه ویژه‌ای به نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی تافل و آیلتس دارند. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در هلند و حداقل نمره لازم آزمون‌های یاد شده برای اخذ پذیرش کارشناسی هلند به شرح زیر است:

نام آزمون حداقل نمره
تافل (TOEFL) 90
آیلتس (IELTS) 6

با چنین توضیحاتی درخواست تحصیل در دانشگاه‌های هلند بدون ارائه مدرک زبان به احتمال زیاد موجب رد شدن درخواست شما خواهد شد. البته زبان تحصیل در کشور هلند هم انگلیسی و هم آلمانی است. در ادامه اصلاعات کامل در مودر آزمون و نمره مورد قبول بری تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی آورده ایم:

نام آزمون آلمانی حداقل نمره
Goethe-Zertifikat B1
OSP B1

هزینه تحصیل کارشناسی در هلند

یکی از دلایلی که سبب شده تحصیل کارشناسی هلند 2024 در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به محبوبیت قابل توجهی دست پیدا کند، به مسئله هزینه پایین تحصیل در این کشور در مقایسه با کشورهایی همچون ایالات متحده، کانادا و انگلیس مربوط می‌شود. ناگفته نماند که هزینه زندگی در این کشور نیز مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی است به طوری که هزینه اجاره یک واحد آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر در این کشور برابر است با هزینه اجاره یک واحد آپارتمان تک خوابه در کشور اروپایی دیگر! البته طبیعتاً میان شهریه دانشگاه های دولتی هلند و دانشگاه های خصوصی هلند تفاوت وجود داشته و دانشگاه‌های خصوصی هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند.

به طور میانگین هزینه تحصیل کارشناسی هلند 2024 به صورت سالانه در بازه 7500 الی 18 هزار یورو در نظر گرفته شده است که در ادامه به بررسی شهریه سالانه برخی از دانشگاه‌های برتر هلند می‌پردازیم:

دانشگاه شهریه
دانشگاه صنعت دلفت 15950 الی 20560 یورو
دانشگاه لیدن 12500 الی 29 هزار یورو
دانشگاه وریج آمستردام

4140 الی 23430 یورو

دانشگاه رادبود 11500 الی 15 هزار یورو
دانشگاه اوترخت 11523 الی 24408 یورو
دانشگاه و مرکز تحقیقات واگنینگن 16400 یورو
دانشگاه گرونینگن 11200 الی 32 هزار یورو
دانشگاه اراسموس روتردام 2314 الی 29 هزار یورو
دانشگاه آمستردام 9460 الی 25760 یورو

طبیعتاً شهریه دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی متناسب با رشته تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه دستخوش تغییراتی می‌شود؛ اما نکته جالب ماجرا به بحث بورسیه‌های تحصیلی متنوع موجود در این کشور مربوط می‌شود که امکان تحصیل رایگان را نیز در اختیار دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی قرار داده است. از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی هلند می‌توان موارد زیر را برشمرد:

عنوان بورسیه سازمان ارائه دهنده میزان پوشش تاریخ ددلاین
بورسیه Erasmus University Holland Scholarship دانشگاه اراسموس روتردام 5 هزار، 10 هزار و 15 هزار یورو (متناسب با تصمیم هیئت علمی) 1 فوریه تا 1 می
بورسیه Holland Scholarship دولت هلند 5 هزار یورو 1 فوریه تا 1 می
صندوق MEL Scholarship Trust Fund Netherlands صندوق بورسیه MEL 10 الی 20 درصد تخفیف در شهریه دانشگاه 1 ژوئن

شرایط بورسیه کارشناسی هلند همچون شرایط موجود برای دانشگاه‌های برتر سایر کشورها بوده و داشتن تسلط کامل به زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی درخشان مهم‌ترین شروطی است که برای اخذ بورسیه‌های هلند در نظر گرفته شده است.

 

رشته های تحصیلی کارشناسی در هلند

خوشبختانه با توجه به وجود تنوع دانشگاه‌ها و موسسات عالی آموزشی در کشور هلند برای تحصیل کارشناسی هلند 2024 با هیچ محدودیتی در انتخاب رشته دانشگاهی مواجه نخواهید بود. از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای کسب مدرک لیسانس در هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• حقوق تجارت بین‌الملل

• مدیریت بازاریابی

• علوم کامپیوتر

• مهندسی صنایع

• علوم داده

• مدیریت صنعتی

• مدیریت بازرگانی

• مهندسی لجستیک

دانشگاه های کارشناسی در هلند

این کشور دارای 17 دانشگاه بوده که بسیاری از این دانشگاه‌ها به دلیل داشتن سیستم آموزشی پیشرفته در میان برترین دانشگاه‌های جهان جای گرفته‌اند. در ادامه لیست برترین دانشگاه های کارشناسی در هلند را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

نام دانشگاه عنوان لاتین مدرک زبان مورد نیاز رنکینگ جهانی QS
دانشگاه صنعتی دلفت Delft University of Technology تافل: 90

آیلتس: 6.5

47
دانشگاه آمستردام University of Amsterdam تافل: 92

آیلتس: 6.5

53
دانشگاه اوترخت Utrecht University

تافل: 90

آیلتس: 6.5

107
دانشگاه لیدن Leiden University تافل: 90

آیلتس: 6.5

126
دانشگاه گرونینگن University of Groningen تافل: 92

آیلتس: 6.5

139
دانشگاه واگنینگن Wageningen University & Research تافل: 90

آیلتس: 6.5

151
دانشگاه اراسموس روتردام Erasmus University Rotterdam تافل: 90

آیلتس: 6.5

176
دانشگاه وریج آمستردام Vrije University Amsterdam تافل: 92

آیلتس: 6.5

207
دانشگاه رادبود Radboud University تافل: 80

آیلتس: 6

222

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی در هلند

برای تحصیل کارشناسی هلند 2024 نیازمند دریافت ویزای دانشجویی بلند مدت هستید؛ این ویزا امکان اقامت 5 ساله در هلند را برای شما به ارمغان خواهد آورد. مدارک دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی هلند عبارتند از:

 • اثبات تمکن مالی (920 یورو در ماه و 11040 یورو در سال برای سال 2024)
 • تست سل که برای شهروندان برخی از کشورها الزامی است.
 • پاسپورت معتبری که حداقل 6 ماه دارای اعتبار است.
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا (171 یورو)
 • مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)
 • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو عدد عکس 3 در 4
 • اطلاعات بیومتریک
 • ریزنمرات تحصیلی

 • بیمه

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی هلند

عموماً مراحل درخواست ویزای تحصیلی کارشناسی هلند 3 الی 6 ماه به طور می‌انجامد و فرد متقاضی باید به موقع برای ارائه درخواست و دریافت وقت به سفارت هلند مراجعه نماید. به طور کلی دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی هلند دارای دو مرحله کلیدی بوده که به شرح زیر هستند:

1. اخذ پذیرش از دانشگاهی در هلند: برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی برخی از دانشگاه‌های هلند از شیوه سنتی مراجعه مستقیم به وب‌سایت دانشگاه و برخی دیگر از طریق سیستم Studielink که یک سیستم متمرکز برای درخواست پذیرش در دانشگاه‌های هلند است، کار را دنبال می‌کنند. پس از انتخاب رشته و ارسال درخواست پذیرش به همراه مدارک مورد نیاز تعیینی از سوی دانشگاه، مسئولان دانشگاه درخواست شما را بررسی و در صورت قبول، نامه پذیرش را برای شما ارسال می‌کنند.

2. مراجعه به سفارت هلند: با در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه به همراه سایر مدارک گفته شده در فوق باید به سفارت هلند مراجعه و نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مزایای تحصیل کارشناسی در هلند

چرایی انتخاب کشور هلند به عنوان مقصد مهاجرتی تحصیلی در مزایایی است که تحصیل در این کشور عاید دانشجویان می‌کند. مهم‌ترین مزایای تحصیل کارشناسی در هلند به شرح زیر است:

• فرصت شغلی مناسب: هلند دارای کمترین نرخ بیکاری در میان کشورهای صنعتی بوده و افرادی که در این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند به راحتی می‌توانند شغل مناسب خود را یافته و اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی: با وجود آن که زبان رسمی کشور هلند، هلندی است؛ اما غالب مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند و همین مسئله سبب شده تا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نیازی به یاد گرفتن زبان هلندی نخواهید داشت.

• هزینه مقرون به صرفه: چه هزینه تحصیل و چه هزینه زندگی در هلند به مراتب ارزان‌تر از سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی بوده و با صرف هزینه‌های حداقلی زندگی در یک کشور پیشرفته با تاریخ غنی را تجربه خواهید کرد که دارای سیستم آموزشی بسیار پیشرفته‌ای است.

مهاجرت از طریق تحصیل کارشناسی در هلند

امروزه یکی از راه‌های مهاجرت به خارج از کشور، تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای اروپایی بویژه دانشگاه‌های هلند است؛ اما باید توجه داشته باشید که تحصیل در یک کشور به معنی کسب اقامت دائم آن کشور نبوده و در صورتی می‌توانید اقامت دائم هلند را دریافت کنید که پس از فارغ‌التحصیلی یک کار مناسب متناسب با رشته تحصیلی در هلند پیدا کنید و ویزای خود را از حالت تحصیلی به کاری تغییر دهید. شرایط در نظر گرفته شده برای کسب اقامت دائم هلند برای دانشجویانی که در این کشور تحصیل کرده‌اند به شرح زیر است:

• اثبات داشتن درآمد ماهانه کافی (1152 یورو برای هر نفر در یک ماه)

• داشتن اطلاعات کافی در ارتباط با کشور هلند

• پنج سال اقامت قانونی و متوالی در کشور هلند

• نداشتن سوءپیشینه در مدت 5 سال اقامت

• داشتن مجوز اقامت موقت معتبر

• تسلط به زبان هلندی

لازم به ذکر است که پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانید به مدت 1 سال در خاک هلند بمانید و از این بازه زمانی برای یافتن شغلی متناسب با رشته تحصیلی دانشگاهی خود استفاده کنید. در طول بازه زمانی 4 ساله تحصیل نیز براساس قوانین کشور هلند اجازه حداکثر 16 ساعت کار در هفته به دانشجویان داده شده که این محدودیت ساعتی در تعطیلات یعنی ماه‌های آگوست، جولای و ژوئن برداشته شده و دانشجو می‌تواند به صورت تمام وقت مشغول کار باشد.

برای تحصیل کارشناسی در هلند از کجا شروع کنم؟

برای شروع مراحل تحصیل در هلند اولین گام به انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر اختصاص پیدا کرده است. انتخاب صحیح رشته و دانشگاه نیازمند داشتن اطلاعات کافی در ارتباط با رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، برنامه‌های تحصیلی و همچنین نکات کلیدی دریافت ویزای تحصیلی هلند است و ما در این مقاله از بلاگ اپلای یار تلاش نمودیم تا اطلاعات جامعی را در این ارتباط در اختیارتان قرار دهیم؛ اما اگر در این مسیر همچنان به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید می‌توانید اطلاعات بیشتری را از طریق تماس با مجموعه مهاجرتی ما با شماره تلفن 02187700913 دریافت کنید و از مشاوره تخصصی ما در این حوزه بهره‌مند شوید.

سوال های پر تکرار

کارشناسی در کشور هلند دارای 180 واحد بوده که تحصیل آن 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد.

ریزنمرات دبیرستان، مدرک دیپلم، مدرک زبان انگلیسی، پاسپورت و عکس از جمله موارد مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی هلند هستند.

پس از جمع‌آوری مدارک مورد نیاز باید از سفارت هلند وقت گرفته و در زمان مقرر مدارک را به همراه فرم درخواست ویزا به سفارت تحویل دهید.

تدریس در دانشگاه‌های هلند به دو زبان انگلیسی و هلندی صورت می‌پذیرد.

به طور میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در سال 2024 بین  6 هزار الی 15 هزار یورو است.

در صورتی که پس از فارغ‌التحصیلی کار مناسبی متناسب با رشته تحصیلی خود در کشور هلند بیابید، پاسخ به این سوال مثبت خواهد بود.