تصور کنید که در سال 2024، در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، در یکی از پیشرفته‌ترین نظام‌های آموزشی جهان، تحصیلات تکمیلی خود را پی می‌گیرید. این امری فراتر از یک تحصیل ساده است؛ شما در یک محیط چندفرهنگی با دسترسی به امکانات تحقیقاتی روز، همراه با اساتید بنام و فضایی تعالی‌بخش قرار می‌گیرید.

آلمان با ارائه تحصیلات بدون شهریه یا با شهریه بسیار کم، دروازه‌هایی را به سوی فرصت‌های شغلی و کارآموزی هیجان‌انگیز، باز می‌کند که می‌تواند چشم‌انداز شغلی شما را تغییر دهد. درهمین حال، با عرضه دوره‌هایی به زبان انگلیس و شهریه‌های مقرون به صرفه، نظر متقاضیان بسیاری را به خود جلب کرده است. با توجه به اهداف و بودجه‌ خود بهترین انتخاب را داشته باشید. برای یک سفر دانشی غنی و مطلع‌ بودن از تمامی گزینه‌های پیش رویتان در عرصه تحصیل در آلمان با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید

 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان
 • مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان
 • مراحل دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد آلمان

 • مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان
 • رشته های کارشناسی ارشد در آلمان
 • مهاجرت از طریق تحصیل کارشناسی ارشد درآلمان

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور معرف فرصت‌های نامحدودی است برای دانش‌پژوهانی که در جستجوی تعالی علمی و تجربه‌ای فرهنگی غنی هستند. فوق لیسانس در دانشگاه‌های آلمان که شهره علمی و استانداردهای بالای آموزشی دارند، نه تنها دسترسی به دانش جدید را ممکن می‌سازد، بلکه فضای لازم برای تحقیق و بحث آزادانه علمی را فراهم می‌آورد.تحصیلات تکمیلی در این کشور با تأکید بر انجام پژوهش‌های کاربردی و داشتن رابطه‌ تنگاتنگ با صنعت، امکاناتی ارزشمند را جهت کسب تجربه‌ عملی به دانشجویان عرضه می‌کند.

همچنین، هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در برخی دانشگاه‌های دولتی در این کشور بسیار پایین است یا حتی ممکن است کاملاً بدون شهریه باشد. معمولاً طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور دو ساله است و باید توجه داشت که هزینه‌های زندگی، که شامل مسکن، خوراک، بیمه و هزینه‌های جانبی است، بر عهده دانشجو خواهد بود. دانشجویان مستعد می‌توانند از برنامه‌ بورسیه کارشناسی ارشد در آلمان ، از جمله DAAD و بورسیه‌های دانشگاهی، برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی بهره‌مند شوند. تحصیل در آلمان این فرصت را به شما می‌دهد تا با دانشجویان بین‌المللی دیگر تعامل داشته باشید و از یک تجربه تحصیلی متفاوت بهره مند شوید، تجربه‌ای که می‌تواند دروازه‌های جدیدی را برای شما در عرصه بین‌المللی باز نماید.

در مورد شرایط سنی تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان، به‌طور کلی محدودیت خاصی وجود ندارد، اما برخی برنامه‌ها ممکن است به دنبال دانشجویان جوان‌تر با تجربه کمتر باشند یا برخی دیگر تجربه کاری را در نظر بگیرند. در خصوص شروع ترم‌های کارشناسی ارشد، اکثر دانشگاه‌ها در آلمان دو ترم دارند: ترم زمستان که معمولاً از اکتبر آغاز می‌شود و ترم تابستان که از آوریل شروع به کار می‌کند. بنابراین، متقاضیان باید با توجه به تاریخ‌های دقیق ثبت‌نام و مهلت‌های درخواستی، برنامه‌ریزی منظمی داشته باشند تا بتوانند در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهند. علاوه بر این، شرایط پذیرش کارشناسی ارشد برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز شفاف و استاندارد و معمولاً نیازمند اثبات تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی، به همراه مدارک تحصیلی مرتبط است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان  

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور به طور کلی بسته به دانشگاه و برنامه انتخابی متغیراست. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی هیچ شهریه‌ای برای تحصیل درنظر نمی‌گیرند یا شهریه ناچیزی دارند، اما برخی هزینه‌های اداری و رفاهی را دریافت می‌کنند. این رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد متنوع هستند و از هنر و علوم انسانی گرفته تا فنی و مهندسی را شامل می‌شوند، که هر کدام فرصت‌های منحصربه‌فردی برای پژوهش‌های علمی و تخصصی در اختیار قرار می‌دهند.

برخلاف دانشگاه‌های دولتی آلمان که برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان هستند، دانشگاه‌های خصوصی آلمان شهریه دریافت می‌کنند. این شهریه می‌تواند بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی، به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به طور کلی، میانگین شهریه سالانه برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی این کشور بین 6000 تا 20000 یورو است. با این حال، برخی از برنامه‌ها ممکن است شهریه بیشتری تا 30000 یورو یا بیشتر داشته باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان  

برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در آلمان، داشتن مدرک زبان به شکلی ضروری احساس می‌شود. اگر دوره مورد نظر به زبان آلمانی باشد، مدارکی مانند TestDaF یا DSH ضروری خواهند بود. تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در آلمان نیز امکان‌پذیر است و در حال حاضر، تعداد زیادی از دانشگاه‌های آلمان برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، که نیاز است که مدرکی مانند IELTS یا TOEFL ارائه دهید تا از سطح کافی زبان انگلیسی هم برخوردار باشید.

مدرک زبان آلمانی مورد قبول دانشگاه ها  
آزمون DSH نمره قبولی برای اکثر رشته‌ها DSH 2 (معادل سطح C1) است. در برخی موارد خاص، DSH 1 (معادل سطح B2) نیز پذیرفته می‌شود.
آزمون TestDaF نمره قبولی برای اکثر رشته‌ها TestDaF 4 (معادل سطح C1) است. در برخی موارد خاص، TestDaF 3 (معادل سطح B2) نیز پذیرفته می‌شود.
مدرک دانشگاهی

برخی از دانشگاه‌ها مدارک زبان آلمانی صادره از دانشگاه‌های معتبر را نیز می‌پذیرند. سطح مورد نیاز این مدارک معمولا معادل C1 یا B2 است.

مدرک زبان انگلیسی مورد قبول دانشگا ها  
آزمون آیلتس نمره مورد نیاز برای اکثر رشته‌ها 6.5 است. در برخی رشته‌های خاص، نمره 6 نیز پذیرفته می‌شود.
آزمون تافل نمره مورد نیاز برای اکثر رشته‌ها 90 است. در برخی رشته‌های خاص، نمره 80 نیز پذیرفته می‌شود.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل فوق لیسانس در آلمان مزایای بی‌شماری به همراه دارد که می‌تواند منجر به یک تجربه آموزشی بی‌نظیر شود.

– آلمان با داشتن دانشگاه‌های معتبر جهانی و محققین و اساتید خبره، محیطی ایده‌آل برای پیشرفت علمی و پژوهش‌محور فراهم می‌آورد. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد ، شامل شهریه‌های پایین یا بدون شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان بین‌المللی که این خود عاملی برای کاهش بار مالی دانشجویان و متمرکز شدن آن‌ها بر تحصیلات و تحقیقات‌شان است.

– آلمان فرهنگ تحقیقات میان‌رشته‌ای را تشویق نموده و از دانشجویان می‌خواهد که در تفکر خلاق و حل مسائل پیچیده‌ با استفاده از دانش و مهارت‌هایشان پیشگام باشند. بنابراین، دانشجویانی که فوق لیسانس خود را در آلمان طی می‌کنند، نه تنها از یک دوره تحصیلی استاندارد بین‌المللی بهره‌مند می‌شوند بلکه لیاقت و توانایی لازم برای مقابله با چالش‌های عصر حاضر را نیز کسب می‌کنند.

– اغلب دانشجویان بین‌المللی قادر هستند در طول دوره تحصیلی کار کنند و شرایط کار حین تحصیل در کارشناسی ارشد نیز با حداکثر 120 روز تمام وقت، یا 240 روز نیمه وقت در سال مجاز است.

– دانشگاه‌ها با امکاناتی که فراهم می‌کنند. به دانشجویان کمک می‌نمایند تا در زمینه‌های مورد علاقه خود عمیقاً وارد شوند و مهارت‌ها و توانایی‌های خود را توسعه دهند.

– دانشگاه‌های کارشناسی ارشد در این کشور با ارائه برنامه‌های ویژه‌ای که به ارتقاء سطح دانش فنی و کاربردی منجر می‌شوند، مسیری تضمین‌شده برای موفقیت شغلی در آینده هستند.

– شرایط بورسیه کارشناسی ارشد معمولاً شامل نیازهای مالی، معدل تحصیلی برجسته و غالباً پتانسیل تحقیقاتی قوی است.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد آلمان

 1. انتخاب دوره و دانشگاه: ابتدا باید دوره و دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنید و مطمئن شوید که دوره مورد نظر شما با شرایط و استانداردهای مورد نیاز برای ویزای تحصیلی مطابقت دارد.
 2. ثبت نام و دریافت پذیرش: پس از انتخاب دوره و دانشگاه، باید به ثبت نام در دانشگاه بپردازید و پذیرش مورد نیاز برای شروع تحصیلات را دریافت کنید.
 3. تهیه مدارک: مدارک لازم برای ویزای تحصیلی عموماً شامل پاسپورت با اعتبار کافی، فرم درخواست ویزا، مدرک تحصیلی، سابقه تحصیلی، نامه پذیرش از دانشگاه، اثبات مالی و بیمه سفر می‌باشد.
 4. پرداخت هزینه‌ها و ارسال مدارک: بعد از تهیه مدارک، باید هزینه‌های مربوط به ویزا را پرداخت کنید و مدارک لازم را به سفارت یا کنسولگری آلمان ارسال نمایید.
 5. مصاحبه و مصوبه ویزا: ممکن است به شما درخواست برای حضور در مصاحبه ویزا داده شود. پس از بررسی مدارک و مصاحبه، در صورت تأیید، ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد صادر می‌شود.
 6. سفر به آلمان و ثبت نام در دانشگاه: پس از دریافت ویزا، می‌توانید به آلمان سفر کرده و در دانشگاه ثبت نام کنید و شروع به تحصیلات خود نمایید.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان

برای آغاز فرآیند تحصیل کارشناسی ارشد به زبان آلمانی در آلمان، تهیه و ارائه دقیق مجموعه‌ای از مدارک مورد نیاز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مدارک شامل ؛گذرنامه معتبر، عکس‌های بیومتریک مطابق با استانداردهای ویزای شنگن، پذیرش تحصیلی از دانشگاه، مدرک زبان آلمانی مانند TestDaF یا Goethe-Zertifikat، اثبات تمکن مالی که می‌تواند به صورت گواهینامه بانکی، تعهدنامه مالی یا اسپانسرشیپ باشد. بیمه سلامتی که باید در کل دوره اقامت در آلمان پوشش‌دهنده باشد و تاییدیه عدم سوءپیشینه از مراجع قضایی هستند.

رشته های کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان به دلیل کیفیت بالای آموزش و تحقیقات، به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند تبدیل شده است. دانشگاه‌های آلمان طیف گسترده‌ای از رشته‌های کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌دهند. در ادامه به برخی از این رشته ها اشاره شده:

رشته تحصیلی دانشگاه‌ها
مهندسی مکانیک دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه اشتوتگارت، دانشگاه کارلسروهه
مهندسی برق دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه RWTH آخن، دانشگاه درسدن
علوم کامپیوتر دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه کارلسروهه
مدیریت بازرگانی مدرسه عالی تجارت مونیخ، دانشگاه ویتن/هردکه، دانشگاه مانهایم
علوم پایه دانشگاه هامبورگ، دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه هومبولت برلین

مهاجرت از طریق تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

مهاجرت از طریق تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان مسیری است که بسیاری برای دستیابی به فرصت‌های تحصیلی عالی و افق‌های شغلی بهتر دنبال می‌کنند. به این ترتیب، مهاجرت به آلمان به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد می‌تواند فقط اولین گام در مسیر طولانی‌تری باشد که می‌تواند به فرصت‌های شغلی پایدار و اقامت دائم منجر شود. با توجه به مزایای متعددی که مهاجرت از طریق تحصیل کارشناسی ارشد دارد، اگر شرایط لازم را دارید، این روش می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد.

برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان از کجا شروع کنیم؟

برای ورود به مسیر تحصیلات تکمیلی و رسیدن به اهداف علمی و شغلی خود در آلمان، نخستین گام شناسایی رشته و دانشگاه مورد نظر، سپس ارزیابی شرایط پذیرش و اخذ اطلاعات دقیق از مراحل و مدارک لازم برای تحصیل و همچنین ویزاست. با برنامه‌ریزی منظم و دقیق، زمینه‌سازی برای انطباق با الزامات محیط آکادمیک و فرهنگی آلمان و آمادگی بالا برای رویارویی با چالش‌های پیش‌رو، به خوبی امکان‌پذیر خواهد بود.

اگر به دنبال هدایت و پشتیبانی هستید تا به بهترین شکل امکانات استثنایی تحصیلی در آلمان را از آن خود کنید، با موسسه مهاجرتی اپلای یار تماس بگیرید. با تیم اپلای یار به شماره تماس 02187700913 در ارتباط باشید و اولین قدم را به سوی تکمیل مراحل ویزای تحصیلی خود به‌درستی بردارید.

سوال های پر تکرار

معمولاً حداکثر سن برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در آلمان ۳۰ سال است. البته این شرط در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

بله، برای تحصیل در اکثر رشته‌های کارشناسی ارشد در آلمان، به مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی نیاز دارید. سطح مورد نیاز این مدرک، به دانشگاه و رشته تحصیلی شما بستگی دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی تقریباً رایگان است.

دانشگاه‌های فنی مونیخ، هامبورگ، برلین، آخن و کارلسروهه از جمله؛ بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

با توجه به نیاز بازار کار آلمان به افراد متخصص، شانس پیدا کردن کار بعد از تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی بالا است.

مدارک تحصیلی پیشین، مدرک زبان، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، پاسپورت معتبر و گواهی تمکن مالی از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستند.